Książki, którymi warto zainteresować młodzież

Czy prawdą jest, że współczesna młodzież stroni od książek. I tak, i nie. Z jednej strony statystyki dotyczące czytelnictwa nie pozostawiają złudzeń. Młodzi ludzie czytają mniej, mają bowiem zdecydowanie więcej alternatyw na spędzanie wolnego czasu niż to miało miejsce w przeszłości. Jednak książki dla młodzieży wciąż są popularne, a autorzy specjalizujący się w tym gatunku literackim nie narzekają na brak fanów. Wspomniana prawda leży zatem gdzieś po środku. Nie należy generalizować, snując ogólnikowe wnioski. Młodzi ludzie mają różne zainteresowania, niektórzy uwielbiają czytać. Inni stronią od książek. Jak do lektury zachęcić tych ostatnich? To pytanie zadają sobie zarówno nauczyciele, jak i spore grono rodziców.

Lektury? Niekoniecznie

Aktualna lista lektur szkolnych wzbudza mieszane uczucia. I dotyczy to nie tylko uczniów, ale również nauczycieli. Realizowanie programu nauczania, a przede wszystkim zdanie egzaminów końcowych, wymaga zapoznania się z książkami wskazanymi przez ministerstwo edukacji. Coraz częściej dadzą się jednak słyszeć głosy, że samymi lekturami nie zachęci się młodego pokolenia do czytania. Co więcej, wielu pedagogów uważa, że wspomniana lista wymaga aktualizacji. Powinny się na niej znaleźć także dzieła współczesnych autorów. Napisane przez nich książki mają większą szansę trafić w gust i zainteresowania młodego pokolenia. Dzieci i młodzież XXI wieku żyją w specyficznych warunkach. Od najmłodszych lat mają kontakt z różnego rodzaju urządzeniami elektronicznymi, a przede wszystkim z Internetem. Dostęp do informacji jest tam łatwy, natomiast książki dla młodzieży wymagają skupienia. Tym istotniejsze jest wybieranie:

  • książek ciekawych, traktujących o rzeczach ważnych dla czytelników w konkretnym wieku,
  • tytułów nawiązujących do bieżących wydarzeń, których fabuła osadzona jest w obecnych realiach,
  • autorów, piszących w sposób przystępny dla młodego czytelnika.

Zróżnicowany rynek wydawniczy

Przekonanie młodego pokolenia do czytania nie musi być trudne. Pierwszym krokiem może być uświadomienie młodzieży, jak wiele do zaoferowania ma współczesny rynek wydawniczy. Jego oferta jest zróżnicowana i odpowiada na przeróżne oczekiwania czy potrzeby. Interesującą lekturę znajdą na nim dziewczyny i chłopcy, samotnicy oraz dusze towarzystwa, pasjonaci powieści przygodowych, a także osoby zaczytujące się w historiach miłosnych. Jeżeli młody człowiek dostrzeże to bogactwo, istnieje spora szansa na wzbudzenie jego zainteresowania. A stąd już tylko krok do odwiedzenia księgarni internetowej i zakupienia pierwszej książki dla młodzieży.

Komputer zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com