Książki dla nastolatków

Na rynku obecnie możemy znaleźć setki przeróżnych tytułów, wśród których wiele jest dostosowanych do konkretnych grup wiekowych. Nastolatkowie są o tyle ciekawą grupą, że nie można jednoznacznie stwierdzić, które książki dla młodzieży są przeznaczone dla nich, a które nie. Młodzież często sięga zarówno po książki oznaczane jako młodzieżowe, jak i te, które znajdują się w działach dla dorosłych.

John Flanagan – “Zwiadowcy”

Długa, bo obecnie czternastotomowa seria tego australijskiego pisarza stanowi typową serię młodzieżową. Wartka akcja, młodzi bohaterowie, ciekawa, choć nie przesadnie skomplikowana fabuła zapewnią mile spędzone wieczory. Seria opowiada o przygodach Willa, którego w pierwszej książce poznajemy jako chuderlawego młodzieńca pragnącego zostać rycerzem. Niestety, mimo swoich starań, jego anatomia okazuje się być czynnikiem powodującym ostateczne odrzucenie tej możliwości. Zwraca na niego uwagę Halt, jeden z przedstawicieli tajemniczej, owianej legendami grupy zwiadowców. Krążą o nich niezwykłe plotki – umieją być niewidzialni, każdy ich strzał trafia do celu, są nieśmiertelni i niepokonani. Gdy chłopak zaczyna swój termin u Halta czuje się rozczarowany. Ale na krótko. Okazuje się, że zwiadowcy są zupełnie inni i powoli odnajduje się w ich świecie, a pomiędzy nim a mistrzem zawiązuje się niezwykła przyjaźń.

Rick Riordan – “Percy Jackson i bogowie olimpijscy”

Seria fantasy, w której zagłębiamy się w świat młodych herosów, wplątanych w knowania… bogów. Okazuje się, że bogowie starożytnej Grecji wcale nie zginęli wraz z upadkiem tej cywilizacji – przenosili się tylko z miejsca na miejsce lądując ostatecznie w Ameryce. Ci bogowie zdecydowanie nie wiedzą co to celibat – ciągle mają dzieci z ludźmi. To właśnie oni są herosami, półbogami i dziedzicząc moce swoich boskich rodziców stają się ich wysłannikami. W świecie ludzi nie jest im jednak łatwo. Najlepiej wie o tym Percy Jackson, który jako dyslektyk (co jest cechą charakterystyczną półbogów) wpadający wciąż w nowe kłopoty musi wielokrotnie zmieniać szkoły. Jego ukochana matka związana jest z podejrzanym, źle traktującym ją mężczyzną, co tylko pogłębia jego złe samopoczucie. Gdy chłopak odkrywa swoje zdolności i udaje się do obozu musi uciekać śmiertelnie groźnym potworom, które stają się po czasie codziennym elementem tej nowej, pasjonującej rzeczywistości. Obóz Herosów, w którym półbogowie szkolą się i poznają swoje moce to jednak dopiero początek. Czeka go jeszcze wiele nowych przygód, ale teraz już nie jest sam. W obozie odnajduje wielu przyjaciół, a przede wszystkim pewną uroczą dziewczynę, z którą chciałby zapoznać się bliżej…

To tylko dwie wybrane serie, które z pewnością znajdą wielu młodych fanów. Warto dodać, że ci sami autorzy mają jeszcze na swoim koncie inne serie, które – często bardziej lub mniej powiązane z wyżej opisanymi – także mogą stanowić doskonały prezent książkowy dla młodych ludzi, ale także sposób na spędzenie czasu z książką.

Książka zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com